Fotostarzenie skóry - jak mu zapobiegać?

Fotostarzenie skóry - jak mu zapobiegać?

Mimo iż słońce jest czynnikiem, który świetnie wpływa na zdrowie organizmu człowieka poprzez wytwarzanie witaminy D, jest głównym czynnikiem odpowiadającym za fotostarzenie się skóry. Promieniowanie UV przyczynia się do szybkiego starzenia się skóry i bez znaczenia są tu uwarunkowania genetyczne. Czym jest i jak zapobiegać fotostarzeniu się skóry? Dowiesz się z naszego artykułu. 

Czym jest fotostarzenie się skóry?

Fotostarzenie inaczej photoaging, jest to zbyt szybkie starzenie się skóry związane ze szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, którego źródłem jest nie tylko słońce, ale także lampy w solarium. W sytuacji wystawiania skóry na promieniowanie słoneczne dochodzi do uszkodzenia komórek skóry, które stają się podatne na szybkie starzenie się. Promienie słoneczne prowadzą do powstawania enzymów, przez które zniszczone zostają składniki odpowiedzialne za młody wygląd skóry, elastynę i kolagen. Szczególnie podatne na fotostarzenie się skóry są osoby o jasnej karnacji, ze względu na niewielką ilość naturalnej ochrony skóry, jaką jest melanina Mimo że procesu tego nie można zatrzymać, istnieje możliwość jego kontrolowania i zapobiegania. 

Jakie są objawy fotostarzenia się skóry?

Fotostarzenie się skóry może objawiać się na różne sposoby, a jednym z nich jest pogorszenie się stanu skóry. Oczywiście opalona skóra wygląda niezwykle pięknie, jednak nadmierne wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych prowadzi do pogorszenia się jej jakości i wyglądu. Traci swoją elastyczność i sprężystość oraz nawilżenie i jest bardziej podatna na postawanie uszkodzeń, oraz zmarszczek. Kurze łapki, lwia zmarszczka oraz bruzdy na czole są najczęściej efektem nadmiernej ekspozycji słonecznej. Skóra wystawiona na działanie promieniowania ultrafioletowego staje się sucha i szorstka, ze względu na uszkodzenie warstwy lipidowej poprzez odparowywanie wody z jej naskórka. Podczas przebywania na słońcu większość z nas mimowolnie marszczy oczy i czoło, przez co powstają tzw. zmarszczki mimiczne. Wśród innych objawów warto wymienić dość często występujący problem związany z powstawaniem plam posłonecznych. Opalanie, zarówno na słońcu, jak i w solarium, przyczynia się do rozwoju zaburzeń pigmentacji skóry, przez co pojawiają się plamy, przebarwienia czy piegi. Przyczyniają się one do powstawania kompleksów i są dość trudne w leczeniu, dlatego warto im zapobiegać. Fotostarzenie się skóry może przyczynić się również do powstawania zmian nowotworowych. 

Jak zapobiegać fotostarzeniu się skóry?

Aby spowolnić efekty fotostarzenia się skóry, należy odpowiednio chronić ją poprzez wdrożenie działań profilaktycznych, które zniwelują destrukcyjny wpływ promieniowania ultrafioletowego. Oto kilka naszych propozycji.

Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce

W celu uniknięcia fotostarzenia się skóry najważniejsza jest profilaktyka. Polega na unikaniu nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, zarówno latem, jak i zimą. Podczas plażowania warto używać parasola ochronnego, czy rozłożyć kocyk w cieniu, np. pod drzewem. Warto również unikać wychodzenia na słońce w czasie najsilniejszego promieniowania między godziną 10 a 15. 

Stosowanie kremów z filtrem

W celu ochrony skóry, konieczne jest stosowanie filtrów wysokiej jakości o dużej skuteczności działania, nie tylko latem, ale również zimą, szczególnie podczas dłuższego przebywania na dworze. Powinny być to kremy o wysokiej skuteczności działania, oparte o naturalne składniki, które przyczynią się nie tylko do powstrzymania efektów fotostarzenia, ale również pomogą skutecznie odbudować strukturę skóry. Takie są produkty marki Forlle'd oparte na japońskich rytuałach piękna, natury oraz technologii. Wykorzystanie najnowszych i najskuteczniejszych odkryć naukowych w zakresie pielęgnacji skóry pozwala na stworzenie idealnych produktów zapobiegających chronicznemu starzeniu się i fotostarzeniu się skóry. Wybierając krem Forlle'd Hyalogy Platinum Face możemy mieć pewność jego intensywnego działania w zakresie ochrony i niwelowania skutków fotostarzenia się skóry. Krem zawiera odpowiedni filtr, który działa jak tarcza ochronna, kompleksowo wpływając na wygląd skóry. 

Leczenie już powstałych objawów fotostarzenia skóry

W sytuacji, gdy doszło już do uszkodzeń skóry związanych z promieniowaniem słonecznym, konieczne jest stosowanie kremu, który zniweluje negatywne skutki oddziaływania promieniowania ultrafioletowego. Idealnie sprawdzi się krem Forlle'd Hyalogy Vcip, który dzięki zawartości witaminy C zapobiega powstawaniu przebarwień, rozjaśnia skórę, a także stymuluje produkcję kolagenu, który zapobiega powstawaniu zmarszczek. W celu maksymalnej ochrony i pielęgnacji można postawić na zakup zestawu Forlle'd Platinum Skin Care Set, który oprócz wspomnianych kremów: ochronnego i pielęgnacyjnego, zawiera również maskę o działaniu nawilżającym i regenerującym. Opóźnia procesy starzenia się, usuwa powstałe plamy pigmentacyjne, dzięki temu skóra staje się gładka, młodsza i nieskazitelnie piękna.